narzędziami, które wspierają go w pracy. Zazwyczaj są to różnego rodzaju kalkulatory do wyliczania odsetek, wynagrodzeń, a także kalkulatory VAT czy stażu pracy. Oprócz kalkulatorów księgowy wykorzystuje również różne oprogramowania, dzięki którym jego praca może przebiegać sprawniej i może być wykonana w znacznie krótszym przedziale czasu. Wpływa to zarówno na efektywność pracy, jak i na fachowe podejście do wykonywanych zadań.
Prawne podstawy pracy księgowego
Podstawą pracy księgowego jest opieranie się na obowiązujących przepisach, które w przeważającej mierze wynikają z istniejących ustaw. Jakie ustawy księgowy powinien w takim razie znać? Podstawowe to między innymi ustawa o rachunkowości oraz ustawa o VAT wraz z ordynacją podatkową. Inne to ustawa o podatku dochodowym oraz o podatku akcyzowym. Oprócz ustaw niezbędna jest oczywiście również znajomość Kodeksu cywilnego, spółek handlowych, a także kodeksu pracy. Znajomość tych przepisów jest niezbędna do prawidłowego realizowania zadań na stanowisku księgowego, a także do dokonywania wyliczeń i przygotowywania zestawień zgodnie z obowiązującym prawem.
Elektroniczna księgowość
Rozliczanie finansowe przez internet? Tak, obecnie jest to jak najbardziej możliwe. Z tej możliwości korzystają przede wszystkim mniejsze firmy, które nie muszą prowadzić rozbudowanych ksiąg rachunkowych, ale jednocześnie mają faktury i rachunki do rozliczenia, którymi może zająć się jedynie specjalista. Korzystanie z usług księgowych przez internet jest dla takich firm wygodnym rozwiązaniem, ponieważ odbywa się szybko i sprawnie. Wszystkie potrzebne dokumenty są skanowane i przesłane drogą elektroniczną. Takie rozwiązanie dodatkowo jest dla firmy mniej kosztowne. Dla biura księgowego również wiążą się z tym większe korzyści, ponieważ w ten sposób może ono obsłużyć większą ilość klientów.